23.01.2020

Uğur Dündar Olayı

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal "çok üzüldüm... Kendisi ile de görüştüm" diye söze başladı: - Uğur Bey (Dündar) herkesin tanıdığı bildiği bir isim.

***

22 yıl öncesinden bir anı... "Yasağı kalkan, DYP'nin başına geçen Demirel" il il dolaşıyor, ANAP'ı silkelemeye çalışıyordu. Gittiği yerlerden birinde, dertli bir vatandaş, "derdini kâğıda yazmış, kâğıdı bir zarfa koymuş." Zarfın üstüne de "Uğur Dündar" diye yazmış. Vatandaş "mektubu" Demirel'e uzatmış: - Bunu Uğur Dündar'a verir misiniz?

***

Demirel bu "olayı" bize şöyle yorumlamıştı: - Vatandaş dertli. - Muhalefeti, yeterince çare müessesesi olarak görmüyor... Bundan, muhalefetin de alacağı dersler var. - Sorununun çözümünü Uğur Dündar'dan bekliyor.

***

Oğuz Kağan Köksal'ın da dediği gibi "Uğur Dündar, herkesin tanıdığı bildiği isim." Öyleyse onun (ve eşinin) yurtdışına giriş çıkış tarihlerinin "araştırılması", onunla ilgili bilgilerin "16 birim tarafından 56 kez sorgulanması" neyin nesi?

***

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal "çok üzüldüm... Tasvip edilemez bir durum" dedi ve ekledi: - Hemen 2 müfettiş görevlendirildi. - İçişlerideğil, özellikle Mülkiye Müfettişleri... Hiçbir yanlış anlaşılmaya meydan verilmesin diye... Mülkiye Müfettişi ancak Bakan onayıyla görevlendirilir. - Olayı takip ediyoruz... Baştan sona her şey taranıyor.

***

Devletin bazı vidalarında gevşeme olduğu anlaşılıyor. "Telefon dinleme olaylarında" olduğu gibi. Gevşeyen vidalar sıkıştırılmadıkça "laçkalık" artar, yarın "bu tür işlerin hangi boyutlara ulaşacağını" kimse kestiremez.

***

1. Uğur Dündar'dan özür dilenmeli. 2. Devlet gücü yozlaşmamalı ve hiç kimse yasadışına çıkmamalı.