Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyareti öncesi basın toplantısı düzenledi

» Gündem » Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyareti öncesi basın toplantısı düzenledi
  • 252 Görüntülenme

Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Angola ve Togo’ya Türkiye’den cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaretler olması hasebiyle bu ziyaretler önem taşıyor.

Bu ziyaret ülkelerimiz arasında yeni bir dönemin de başlangıcı olacaktır.

Togo Cumhurbaşkanı’nın ev sahipliğinde Burkina Faso Cumhurbaşkanı ve Liberya Cumhurbaşkanı ile bir çalışma yemeğinde bir araya geleceğim.

Nijerya geçtiğimiz yıl 2 milyar dolar büyüklüğündeki ticaret hacmi ile sahra altı Afrika’da en büyük ticaret ortağımız oldu.

Bu rakamı 5 milyar dolar seviyesine taşımayı amaçlıyoruz. Türkiye ile Afrika’yı her alanda yakınlaştırmaya devam ediyoruz.

Kemal Kılıçdaroğlu sorusu

Değerli arkadaşlarım öncelikle bu açıklama, tabi CHP zihniyetinin vesayet zihniyeti olduğunun açık bir itirafıdır. CHP zihniyetinin ilk çılgınlığı da değildir.

Bu hukuk dışı çağrı kamu düzenine aykırıdır. Bunlar demokrasinin olduğunu bilmiyorlar. Bunlardan tamamen uzaklar. Milletimiz Cumhurbaşkanlığı seçiminde cevabını verdi. Milletimiz bunlardan bıktı ve Cumhurbaşkanlığı sistemini seçti.

Yeni sistem bürokrasinin siyasi olma özelliğini ortadan kaldırdı. Türkiye bir hukuk devletidir, bunu bay Kemal’e hatırlatıyorum. Bay Kemal’in adeta oyun oynadığı bir alan da değildir. Şunu bilmesi lazım, heves ettiğiniz günler, vesayet günleridir ve onlar da geride kaldı.

Biz CHP’nin özlemini çektiği vesayet düzeninin defterini çoktan dürdük.

Cumhurbaşkanı’ndan en alt düzeydeki memura kadar herkes görevini hukuka göre yapmak zorundadır. Sen nasıl olur da bu ülkenin memurlarını tehdit edersin.

Yerel seçimde iş başına geldiniz belediyeleri boşaltıyorsunuz AK Parti ikjtidarı elindeki gücü size karşı düşündü, böyle bir adım attı mı? Hayır. Kılıçdaroğlu’nun milletimizi ilk tehdidi de bu değildir. Hakimlerdne başaldı, polislere kadar pek çok kamu görevlisine tehditler savurdu.

Şimdi bir de tarih veriyor. Pazartesiden itibarne bu ülkede memurların vay haline. Hadi bakalım göreceğiz, ne yapacağını göreceğiz. Bu ülkede memurunun haklarını savunan iktidar vardır.

Bay Kemal sen kimsin ya! Bu ülkede memurunun polisinin öğretmeninin hakkını savunan bir iktidar vardır. Merkez Bankası’nın bağımsızlığını tartışıyorsun.

Merkez Bankası sana randevu verdi mi? verdi. Bağımsız olmasaydı sana randevu vermezdi. Ziyaretten çıktıktan sonra medyayı kandırmaya çalışıyorsun. Verdiğin rakamlar yalan yanlış!

Anket sorusu

Özellikle son dönemde ortaya atılan anketlerin kimler tarafından ne amaçla yapıldığı ortada. Manipülasyonlardan bıktık.

Gerçekçi anketler bunların manipülasyonlarını ayaklar altına alacaktır. Millete operasyon çekmeye çalışmalarına alışkınız.

Benim güvenim kalmadığını daha önce de açıklamıştım. Son seçimlerde yakın tahminlerde bulunan şirket bile çıkmadı.

Birçok anket şirketi bu işin ticaretini yapar hale geldi, çalıştıkları partinin beklentilerine göre de ortaya sonuçlar çıkardılar. Son dönemde anketlerin ne amaçla yapıldığı ortada.

F16-sorusu

Yeni F-16’lar almak suretiyle filomuzu genişletmek istiyoruz. ABD’nin F-35 ödemeleri karşısında böyle bir teklifi oldu.

F-35’ler için yatığımız ödeme söz konusu. Bunun karşısında Amerika’nın böyle bir teklifi söz konusu oldu.

Biz ülkemizin savunma ihtiyacını gidermemiz gerekiyorsa bu adamları atalım dedik. Bugünün devamlığı için savaş filomuzu genişletmek için çabalıyoruz. Yeni F-16’lar alarak filomuzu genişletmek istiyoruz.

Aşı sorusu

Türkiye elindeki mevcut kıt imkanları ile de olsa her türlü desteği dünyanın neresinden kendisine talep gelmişse vermiştir, vermeye devam ediyor.

Az gelişmiş ülkeler salgına karşı ne yazık ki kaderine terk edildi. Türkiye olarak böyle bakamayız. Elimizden gelen her türlü desteği bugüne kadar nasıl verdiysek vermeye devam edeceğiz.

Maske konusunda çok açık ve net desteğimizi sürdürdük. Bu ülkeler arasında Afrika ülkeleri hep çoğunlukta olmuştur.

İnşallah Turkovac çıkıyor. Biz Turkovac’la da kimseye sansür uygulama veyahut engel çıkarma yoluna gitmeden gönüllük sürecini aştıktan sonra elimizden gelen desteği her yere vermeye çalışacağız.”

Hibya Haber Ajansı