Evde Çalışırken Enerji Tasarrufu Hakkında İpuçları

» Yaşam » Evde Çalışırken Enerji Tasarrufu Hakkında İpuçları

İnternet denen bu harika şey sayesinde, çoğumuz artık evden, en azından ara sıra, bir vuruşu kaçırmadan çalışmaktan faydalanabiliyoruz. Ancak bu esneklik sayesinde evinizin etrafında enerji kullanımını boşa harcayabilirsiniz. Verimli olmanızı sağlayacak dört ipucu. Tek Bir Yerde Kalın Çalışırken odadan odaya geçmek, oluşması kolay bir alışkanlıktır. Özel bir çalışma alanı kurmayı deneyin, böylece boş odalarda ne […]

  • 74 Görüntülenme

İnternet denen bu harika şey sayesinde, çoğumuz artık evden, en azından ara sıra, bir vuruşu kaçırmadan çalışmaktan faydalanabiliyoruz. Ancak bu esneklik sayesinde evinizin etrafında enerji kullanımını boşa harcayabilirsiniz. Verimli olmanızı sağlayacak dört ipucu.

Tek Bir Yerde Kalın

Çalışırken odadan odaya geçmek, oluşması kolay bir alışkanlıktır. Özel bir çalışma alanı kurmayı deneyin, böylece boş odalarda ne kadar güç kullandığınızı sınırlayabilirsiniz. Örneğin, arka plan gürültüsü için TV’yi başka bir odaya yerleştirin. Sadece enerji tasarrufu yapmazsınız, aynı zamanda muhtemelen biraz daha iyi konsantre olursunuz!

Termostatı, soğutucu olduğu zaman daha iyi çalışacağınız şekilde birkaç derece indirin. Evinizi toplantılar için terk etmeniz gerekiyorsa, akıllı termostatınızın geofencing özelliklerine bakın. Geofencing, HVAC sistemini açık ya da kapalı olması gerektiğini söylemek için geofence’ın bulunduğu yere güvenebilen tutarsız programlara sahip insanlar için mükemmeldir.

İşlerinizi Daha Sonra Saklayın

Gündüzleri çok görevli olabilir ve çamaşır yıkarken ya da çalışırken bulaşık makinesini çalıştırırsınız.

Ancak çalışma saatleri, enerji kullanımı için en yoğun ve orta yoğunluktaki saatlerde düşecek, yani o sırada daha yüksek bir ücret ödüyorsunuz. Yoğun olmayan saatleri bekleyin, böylece işlerinizin size daha az maliyeti olur.

Aydınlatma Konusunu Düşünün

Yapay ışıklara (ampul) güvenmek yerine gün boyunca doğal ışığın avantajından yararlanın. Güneş ışığının girmesine izin vermek, kış aylarında evinizin doğal olarak ısınmasına yardımcı olabilir, böylece ısıyı ne kadar artırmanız gerektiğini sınırlayabilirsiniz.

Yine sıcak aylarda, tüm evinizi daha serin tutabilmeniz için doğal ışığın içeriye girmesini ayarlayın. Işıklara güvenmeniz gerektiğinde, tüm oda için tavandaki tavan ışığını değil, masa lambası veya okuma lambası gibi görev aydınlatmasını seçebilirsiniz.

Teknolojinizi Yönetin

Akıllı güç kablosuyla şarj istasyonu kurmayı düşünün, böylece şarj süresini ve fantom gücünü (cihazın bekleme modundayken kullandığı enerji) sınırlayabilirsiniz.

Bir dizüstü bilgisayarda çalışıyorsanız, pili gün içerisinde kullanın ve yoğun olmayan saatlerde daha sonra şarj edin. Bir pilin kullanılması iyi bir şeydir ve tam şarj olduğunda takılı bir dizüstü bilgisayarın ömrünü kısaltabilir. Daha modern dizüstü bilgisayarlar, pillerini maksimum şarj seviyesine ulaştıklarında duvar çıkışından “elektrik / enerji” almayı durduruyorlar. Ayrıca, güç ve pil tasarrufu özelliklerini optimize ettiğinizden emin olmak için dizüstü bilgisayarınızı kontrol edin