Hindistan Cevizi Yağının Bilinmeyen 10 Faydası

» Sağlık » Hindistan Cevizi Yağının Bilinmeyen 10 Faydası

Hindistan cevizi yağı, insan vücuduna sayısız faydası olan “süper gıdalar” arasında yer almaktadır. Yazımızda hindistan cevizi yağının bilinmeyen 10 faydasını bulabilirsiniz.

  • 153 Görüntülenme

Hindistan cevizi yağı, olgunlaşmış hindistan cevizinin çekirdek ve etli kısmından elde edilen bir yemeklik yağdır. Yüksek doymuş yağ içeriğinden dolayı oda sıcaklığında altı ay süreyle bozulmadan muhafaza edilebilir. Hindistan cevizi yağı, insan vücuduna sayısız faydası olan “süper gıdalar” arasında yer almaktadır. Yazımızda hindistan cevizi yağının bilinmeyen 10 faydasını bulabilirsiniz.

1- Enerji Verir

Hindistan cevizi yağı diğer birçok yağ türünün tersine vücutta yağ olarak depolanmak yerine karaciğer tarafından enerjiye dönüştürülür. Bu nedenle ihtiyacınız olan enerji desteğini hindistan cevizi yağından sağlayabilirsiniz.

2- Enfeksiyonlarla Savaşır

Hindistan cevizi yağı içeriğinin %50’sini orta zincir trigliserit yağ asitlerinden lorik asit oluşturur. Lorik asit, hindistan cevizi yağının süper gıdaların en iyileri arasında yer almasının ana nedenidir. Lorik asitin birden çok faydası vardır ancak en önemli faydası, sivilcelere sebep olan bakteriler de dahil olmak üzere bakteri ve virüsleri öldüren antimikrobiyal özelliklere sahip olmasıdır.

3- Beyin Fonksiyonlarını Normalleştirir

Orta zincir uzunluğundaki trigliseritler sindirimden sonra keton cisimlerine dönüştürülmek üzere karaciğere alınır. Hücreler için alternatif bir yakıt olan keton cisimleri, Alzheimer ve epilepsi gibi beyni etkileyen bozuklukların üzerinde kanıtlanmış pozitif etkiye sahip kimyasal bileşiklerdir. Özellikle ilaca karşı dirençli epilepside, epileptik nöbet vakalarını azaltabilirler.

4- Açlık Hissini Azaltır

Orta zincir trigliseritlerden oluşan keton cisimleri, açlığı ve yeme arzusunu düşürme yeteneğine sahiptir. Her gün az miktarda hindistan cevizi yağı tüketimi, iki öğün arasında acıkmanızı önleyerek sağlıksız gıdalardan uzak durmanızı yardımcı olabilir. Bu sayede fazla kilolardan kurtulmak için oldukça idealdir.

5- Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

Alışılagelmiş söylemin aksine tüm yağlar kalp için zararlı değildir. Hindistan cevizi yağı iyi kolesterol seviyesini artırırken, kötü kolesterol seviyesini azaltarak kalp sağlığına katkıda bulunur. Kandaki kötü kolesterol seviyesinin azalması, başta kalpte batma hissi olmak üzere diğer kalp sorunlarının yaşanma sıklığını düşürür.

6- Yaşlanma Etkilerini Azaltır

Genç ve canlı bir cilde sahip olmak istiyorsanız, öncelikle kozmetik ürünlerden uzak durmalısınız. Çünkü bu ürünler cildinize yarardan çok zarar veriyor. Cilt bakım ürünleri yapımında önemli bir madde olan hindistan cevizi yağını saf haliyle kullanmanız, genç bir cilde sahip olmanız için size daha fazla yardımcı olacaktır. Hindistan cevizi yağı içerdiği E vitamini ve antioksidanlar sayesinde selülit, cilt çatlakları ve kırışıklıklarından kurtulmada oldukça etkilidir. Aynı zamanda güneş kaynaklı yıkıcı UV ışınlarına karşı cildi koruyucu etkisi vardır. Hazır güneş kremleri yerine hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

7- Sağlıklı Saçlar

Güneşin tehlikeli ışınlarından cildi koruyan hindistan cevizi yağı, aynı etkiyi saçlarınızda da gösterecektir. Bu durum neredeyse tüm saç bakım ürünlerinde neden hindistan cevizi yağı kullanıldığını da açıklıyor. Hindistan cevizi yağının düzenli kullanımı kafa derisini nemlendirirken, kepek oluşumunu engelleme konusunda da büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Haftada iki kez hindistan cevizi yağı ile kafa derisine masaj yaparak en iyi sonucu alabilirsiniz.

8- Besinlerin Emilimini Artırır

Hindistan cevizi yağı sindirildiğinde yağda çözünebilir vitaminlerin emilimini artırır. K, E, D ve A vitamini takviyesi alıyorsanız, biraz hindistan cevizi yağı ile bu vitaminleri daha iyi emilir hale getirebilirsiniz. Hindistan cevizi yağını doğrudan tüketerek değil, zeytinyağı gibi sebze yemeklerine katarak kullanabilirsiniz.

9- Kandaki Şeker Seviyesini ve Kolesterolü Düzenler

Her gün tüketilen az miktarda hindistan cevizi yağı, kandaki şeker seviyesini kontrol etmek için kullanılan insüline yardımcı olacaktır. Ayrıca içeriğindeki orta zincir yağ asitleri trigliseritler sayesinde, hindistan cevizi yağı kolesterolü mental sağlık için faydalı olan pregnenolon hormonuna dönüştürür. Araştırmalar pregnenolon ve tiroid hormonları arasında ortak bir bağ olduğunu göstermektedir. Bu bağ nedeniyle birinde bir artış olduğunda diğerinde de artış olmaktadır. Kısaca hindistan cevizi yağı tüketimi, tiroit fonksiyonlarını en ideal seviyeye çıkarabilir.

10- Yüksek Sıcaklığa Dayanıklıdır

Hindistan cevizi yağı, yüksek sıcaklıklara karşı diğer yağlara göre daha dayanıklıdır. Bu özelliğinden dolayı, yemek pişirirken yüksek sıcaklığa maruz kaldığında zararlı maddeler açığa çıkartan diğer yağlar yerine hindistan cevizi yağı kullanmak sağlığınız için en iyi seçim olacaktır.