Sigaranın zararlarını azaltan besinler tüketilmeli!

» Sağlık » Sigaranın zararlarını azaltan besinler tüketilmeli!

Uzmanlar düzenli sigara kullanan tiryakilere öncelikle sigarayı bırakmayı tavsiye ederken, sigarayı bırakmamakta ısrar edenlere sigaranın zararlarını azaltan besinlerden yararlanmayı öneriyor.

  • 140 Görüntülenme

Uzmanlar düzenli sigara kullanan tiryakilere öncelikle sigarayı bırakmayı tavsiye ederken, sigarayı bırakmamakta ısrar edenlere sigaranın zararlarını azaltan besinlerden yararlanmayı öneriyor.

Uzun yıllar devam eden sigara kullanımı ile alınan ağır nikotin vücudu ele geçiriyor. Sigarayla vücuda alınan nikotinin etkileri uzun yıllar devam ediyor. Bu etkiler çeşitli hastalıkların başlamasına neden olabiliyor.  Bu durum kanser, kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, katarakt gibi göz bozuklukları, romatoid artrit, diş problemleri ve felç gibi hastalıkların meydana gelmesine neden oluyor. Bu hastalıklardan korunmak ve sigaranın zararlarını azaltmanın yolları da var. Ve bu yollar sağlığımıza çok yararlı olan besinlerden geçiyor. Uzmanlar düzenli sigara kullanan tiryakilere öncelikle sigarayı bırakmayı tavsiye ederken, sigarayı bırakmamakta ısrar edenlere sigaranın zararlarını azaltan besinlerden yararlanmayı öneriyor.

Sigaranın zararlı etkilerini azaltmak için bu besinleri mutlaka düzenli olarak kullanın..

İşte sigaranın zararlarını azaltan mucize besinler

Isırgan

Zengin demir içeriği ve dezenfektan özelliği ile Isırgan otu sayesinde vücuttaki nikotin dışarı atılabilir.

Havuç Suyu

İçilen her sigarayla vücuda alınan nikotin 3 gün boyunca vücutta kalır. Kan dolaşımı ile birlikte vücudun tamamını dolaşan nikotin, cilde zarar vermektedir. Nikotinin cilde verdiği zararlardan korunmak için vitaminler açısından oldukça zengin olan havuç suyunu düzenli olarak içebilirsiniz.

Kivi

Bol miktarda C vitamini içeren Kivi, enerji vermesinin yanında metabolizmayı da hızlandırarak nikotini vücuttan dışarı atmanızı sağlar.

Su

Su, yalnızca nikotin değil, bütün zehirli maddelerin vücuttan atılması için çok önemlidir. Yeterince su alınmadığı takdirde nikotinin vücutta oluşturduğu zararlı etkiler artıyor. Bu nedenle günde en az 2.5 litre su tüketmek oldukça önemlidir.